Polski
English
Українська
Český
Български
Slovenský
Srbija
Русский
Latvija
Lietuva
Slovenija
Bosna i Hercegovina
Hrvatska
Ελληνικά
Española
Italiano
Eestlane

Konfigurátor riadiaceho systému SALUS Controls – koľko stojí inteligentný dom?

SPÄŤ

Majitelia, investori a montážnici inteligentných domácich riadiacich systémov vedia, že táto kúpa je investíciou, ktorá zlepšuje komfort života. Ak uvažujete o investícii do modernej automatizácie budovy, potrebujete vedieť, s akými výdavkami musíte počítať. Hneď vám prezradíme, že na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Všetko závisí od nehnuteľnosti a tiež od potrieb a očakávaní jej užívateľov.

Z nasledujúceho textu sa dozviete:
• čo je konfigurátor systému SALUS Controls a na čo slúži?
• Od čoho závisí cena inštalácie systému?

Smart Home je viac než len pohodlie

Komfort, ktorý domáca automatizácia ponúka, sa neobmedzuje len na diaľkové vypnutie žehličky alebo rozsvietenie lampy. Inteligentné ovládanie domácnosti znamená:

a. optimálnu reguláciu vykurovania: ideálna teplota v každej miestnosti,
b. domácu ekonomiku: nižšie náklady na energiu,
c. ovládanie spotrebičov ako sú rolety, osvetlenie, záhradné postrekovače,
d. zabezpečenie majetku: alarmové senzory, SMS notifikácie,
e. ochrana životného prostredia: nižšie emisie znečisťujúcich látok,
f. každodenný komfort a pohodlie.

Inteligentný dom sa dnes spája s modernosťou, energetickou efektívnosťou, bezpečnosťou, kontrolou výdavkov. Scenáre závislostí medzi zariadeniami pracujúcimi v systéme sú takmer neobmedzené. Otvorená však zostáva otázka vytvorenia systému a jeho ceny. Technickí špecialisti SALUS Controls preto vytvorili systémový konfigurátor.

Systémový konfigurátor – čo to je?

Konfigurátor SALUS Controls je užívateľsky príjemný výberový nástroj, ktorý pomáha montážnikovi / používateľovi zostaviť produkty a vytvoriť systém, ktorý najlepšie vyhovuje jeho potrebám. Máme architektonicky rôzne domy / byty, rôzne typy vykurovacích systémov. Aj životný rytmus každého z nás je iný. Univerzálny systém teda neexistuje. Preto je potrebné ovládacie prvky inteligentného domu voliť individuálne „na mieru“, ako napríklad oblečenie u krajčíra.

Konfigurátor systému SALUS Controls bol vytvorený na základe skúseností našich odborníkov získaných rozhovormi so zákazníkmi, ktorí volali na horúcu linku technickej podpory. Keďže vieme, aké sú ich najčastejšie otázky a aké problémy majú používatelia a montážnici s výberom zariadení a ich prispôsobením podmienkam v budove, vytvorili sme „virtuálnu verziu poradcu“ – konfigurátor. Môžete ho použiť kedykoľvek, pracovať vlastným tempom, vyberať rôzne kombinácie produktov a zvažovať možnosti kontroly a náklady v reálnom čase.

Používanie konfigurátora SALUS Controls vo voľbe „užívateľ“ spočíva v zodpovedaní niekoľkých základných otázok o technickom stave objektu (typ inštalácie, podlahová plocha, počet radiátorov a pod.). Tieto informácie sú rozhodujúce pre výber ovládacích zariadení. Vo voľbe „montážnik“ sú otázky technickejšieho charakteru, napr. pýtame sa na počet rozdeľovačov (čo zodpovedá počtu potrebných centrálnych svorkovníc), počet slučiek pripojených k rozdeľovaču.

Po poskytnutí odpovedí konfigurátor zobrazí zoznam a počet potrebných produktov; dostupné varianty, z ktorých si môžete vybrať ten správny – z hľadiska funkcie, ceny, dizajnu.

Nakoniec konfigurátor navrhne voliteľné produkty – teda tie, ktoré môžu byť potrebné pri inštalácii (snímač teploty, ochranný kryt hlavice, 16 A reléový modul, prídavný sieťový zosilňovač ZigBee atď.). Týmto spôsobom sa vytvorí prehľadná kalkulácia nákladov.

Inteligentná domácnosť – koľko stojí implementácia systému?

Kde začať?

Na začiatku musíte vedieť, či vám záleží na riadení vykurovania cez internet. Na jednej strane si táto možnosť vyžaduje doplatok, no na druhej strane neporovnateľne zvyšuje pohodlie a funkčnosť celého systému. Potom je potrebné špecifikovať, aký typ vykurovania chcete ovládať: radiátorové, podlahové, elektrické. Ak ide o riadenie kombinovaného vykurovania, treba počítať so zariadeniami potrebnými na reguláciu vykurovacieho systému oboch typov (podlahové aj radiátorové). Príslušenstvo Smart Home je za príplatok.

Charakteristika vzorového domu

Dom, na základe ktorého si orientačne ukážeme fungovanie nášho konfigurátora, je jednopodlažný s využiteľným podkrovím. Na prízemí je obývačka s kuchyňou a kúpeľňou s podlahovým vykurovaním, v podkroví sú tri radiátorovo vykurované spálne, každá s jedným radiátorom. Spolu je tu päť izieb. Kúpeľňa má jedno okno. Predpokladajme, že majitelia sa rozhodli ovládať svoj domov cez internet, pomocou vybraných doplnkov SALUS Smart Home. Aké produkty označil konfigurátor? Čo vďaka nim domácnosť získa?

Preskúmajte možnosti: ako funguje konfigurátor?

Rozdeľme oblasti ovládania domácnosti do troch kategórií:
1. ovládanie vykurovania,
2. ovládanie osvetlenia a roliet,
3. príklad pravidiel OneTouch,
4. detekcia porúch.

Ovládanie vykurovania

Aby ste v takto navrhnutom dome mohli ovládať vykurovanie cez internet, potrebujete ho vybaviť termostatmi – napr. moderným Quantum SQ610RF so zabudovaným snímačom vlhkosti a funkciou TEPLÁ PODLAHA. Optimálne riadenie vykurovacieho systému sa dosiahne reguláciou teploty individuálne v každej miestnosti, takže vždy potrebujete toľko termostatov, koľko máte miestností. Prízemie s podlahovým vykurovaním vyžaduje centrálnu svorkovnicu a pohony (napr. automatický pohon THB). Na ovládanie troch radiátorov v spálňach je potrebné dokúpiť tri bezdrôtové termostatické hlavice. A samozrejme „srdce“ systému, bez ktorého nie je možné spravovať domácnosť online – internetovú bránu UGE600.

Ovládanie osvetlenia a roliet

Ak chcete vytvoriť funkčné OneTouch pravidlá (viac o OneTouch pravidlách tu) pre osvetlenie a rolety, k cene systému je potrebné pripočítať príslušenstvo (výber zariadení v závislosti od pravidiel):

1. Inteligentné relé (SR600)
2. Ovládač roliet (RS600)
3. Inteligentná zásuvka (SPE600)

Ako tieto zariadenia fungujú? Inteligentná zásuvka je rozšírenie klasickej elektrickej zásuvky, ovláda zariadenia do nej zapojené. Inteligentné relé umožňuje ovládať zariadenia do maximálneho zaťaženia 16 A. Ovládač roliet ovláda pohony okenných roliet a osvetlenia (230 V AC). Vďaka týmto malým zariadeniam si môžete nastaviť okamih zapnutia alebo vypnutia svetiel vo vybraných miestnostiach, alebo nastaviť prevádzku lampy od závislosti na iných akciách, napr. vstup do miestnosti, zatvorenie okna, spustenie ventilátora a pod. Zariadenia môžete použiť napríklad aj na simuláciu prítomnosti členov domácnosti, keď nikto nie je doma. Konečné náklady závisia od toho, koľko roliet /  zariadení vo vašom dome chcete ovládať.

Aké pravidlá OneTouch môžete vytvoriť?

V aplikácii SALUS Smart Home budete programovať závislosti – scenáre práce zariadení. Napríklad:

  1. Pri západe slnka sa na chodbe rozsvieti lampa a pri východe slnka sa vypne.
  2. Ráno sa rolety v spálňach otvoria na 30%, po hodine na 60% a po ďalšej na 100%.
  3. Kým je okno otvorené, vykurovanie v kúpeľni sa vypne.
  4. O 20:00 teplota klesne z 22 ℃ na 20 ℃, ale podlaha v kúpeľni zostane príjemne teplá až do 23:00.
  5. Keď stlačíte aktivátor pravidiel OneTouch namontovaný pri výstupných dverách, nastavená teplota vo všetkých miestnostiach klesne na 18 ℃, žalúzie sa zatiahnu v obývacej izbe a jedálni a svetlá v celom dome sa vypnú.

Na implementáciu týchto scenárov v našom vzorovom dome – okrem internetovej brány, aplikácie (bezplatnej) a termostatov – potrebujeme: minimálne päť ovládačov roliet, okenný senzor do kúpeľne, tlačidlo OneTouch, inteligentné zásuvky, ktorých počet závisí od počtu lámp, ktoré sa majú pri odchode z domu vypnúť. Predpokladajme teda, že potrebujete dve inteligentné zásuvky a inteligentné relé.

O tom všetkom môžete v kľude popremýšľať a po rozhodnutí zadať do polí v konfigurátore.

Detekcia porúch

Senzory detekujúce domáce poruchy sú súčasťou radu SALUS Smart Home, čo znamená, že na fungovanie vyžadujú bránu a aplikáciu. V závislosti od toho, ktoré, kde a koľko snímačov chceme inštalovať, treba vynásobiť nasledovné sumy:

Ako tieto zariadenia fungujú? Detektor dymu detekuje dym. Snímač úniku vody detekuje vodu na povrchoch alebo kontaktoch. Okenný / dverový senzor signalizuje, ktoré okná / dvere boli otvorené a umožňuje vypnúť vykurovanie počas vetrania. Zariadenia v systéme umožňujú odosielať vopred nastavené SMS správy o udalostiach.

Zhrnutie

Ponuka je bohatá, ale musíte byť aj vy bohatý, aby ste ju využili? Spoločnosť SALUS Controls ponúka zákazníkom nielen exkluzívne prémiové rady, ale aj štandardné varianty produktov, ktoré dobre fungujú a zároveň budú šetrné k vašej peňaženke.

Využite náš konfigurátor a overte si, ktoré riešenia najlepšie vyhovujú vašim potrebám. Údaje zadané do konfigurátora vám pomôžu zistiť koľko a akých zariadení budete potrebovať na ovládanie vášho domova a vytvoria hrubý odhad celého projektu.

Čo je dôležité, sumy budú približné – vypočítané na základe čistých katalógových cien. Pamätajte, že naši distribútori vám určite ponúknu výhodnú zľavu.

V prípade akýchkoľvek pochybností vám naši dobre vyškolení montážnici a celý technický tím SALUS Controls rád poradí.

Kontakt
Začať spoluprácu

Kontakt


+421 245 527 104


Technická podpora

+421 911 819 831
+421 902 560 228

technik@salus-controls.sk


PO – PI: 800-1600

MontážnikPoužívateľDeveloper
Salus

Distribútor SALUS Controls:
Thermo-control SK s.r.o.

Stará Vajnorská 37,
831 04 Bratislava
Slovensko
Kancelária: +421 245 527 104
Infolinka: +421 903 451 848
Servis: +421 902 560 228
Pondelok - Piatok od 8.00-16.00 hod.

image/svg+xml

© QL CONTROLS 2020 / All Rights Reserved

Design & Code by Foxstudio