Polski
English
Українська
Český
Български
Slovenský
Srbija
Русский
Latvija
Lietuva
Slovenija
Bosna i Hercegovina
Hrvatska
Ελληνικά
Española
Italiano
Eestlane

FAN COIL

VRÁŤ SA

V dnešnej klimatickej situácii sú teploty v Európe počas letných mesiacov takmer tropické. Určite by ste radi regulovali teplotu svojich interiérov pomocou jediného univerzálneho zariadenia. Regulovať teplotu znamená udržiavať vhodné teplotné podmienky vzduchu, bez ohľadu na počasie a ročné obdobie (čo v praxi znamená: ovládanie vykurovacích alebo chladiacich systémov). Za zváženie stojí inštalácia jednotky FAN COIL.

Tento článok vám odpovie na otázky:

 1. Čo to sú to fancoilové jednotky?
 2. Aké sú ich výhody?
 3. Aké typy fancoilových jednotiek existujú?
 4. Ako zvýšiť efektivitu ich práce?

Čo sú to fancoilové jednotky?

Sú to vykurovacie a chladiace zariadenia, ktorých úlohou je udržiavať optimálnu teplotu v miestnosti. Ako fungujú? Na princípe výmeny tepla s okolitým prostredím pomocou ventilátorov. Ide o praktické riešenie používané vo verejných budovách. Fan coil ohrieva, ochladzuje alebo ohrieva a ochladzuje interiér. Vykurovacím a chladiacim médiom je voda.

Jednotky fan coil sa zvyčajne používajú vo veľkých budovách (kancelárie, spoločenské sály, kinosály a i.), ale pre pohodlie domácností je možné inštalovať ich aj do súkromných nehnuteľností. Základom je hydraulicky správne pripravený chladiaci systém.

Výhody použitia fancoilových jednotiek

 • nízka tepelná zotrvačnosť umožňuje rýchle prispôsobenie teploty vzduchu aktuálnym potrebám
 • univerzálnosť (vykurovanie a chladenie) a jednoduchá obsluha
 • teplotný komfort po celý rok
 • úspora miesta vďaka malým rozmerom
 • čistenie a filtrovanie vzduchu – jeho vysoká kvalita vďaka ionizačným filtrom
 • priaznivá mikroklíma pre alergikov
 • ekologický: fan coil ohrieva a ochladzuje vzduch pomocou vodného média – na rozdiel od klimatizačných zariadení, ktoré využívajú freóny (chemické zlúčeniny, ktorých emisie poškodzujú ozónovú vrstvu)

Aké typy fan coilových jednotiek existujú?

Jednotky fan coil: rozdelenie podľa konštrukcie

 1. 2-rúrkové a 4-rúrkové
 2. Ventilátor alebo indukčná prevádzka

2-rúrkový fan coil má iba jeden výmenník vykurovania / chladenia, takže v závislosti na potrebách a sezóne ohrieva, alebo chladí (vyžaduje prechod z chladenia na vykurovanie a z vykurovania na chladenie).

4-rúrkový fan coil je jednotka s dvomi výmenníkmi (oddelenými pre vykurovanie a chladenie), ktoré môžu pracovať súčasne v oboch režimoch.

Fan coil sa používa na ovládanie ventilátorov (na vynútenie cirkulácie vzduchu). Indukčné fan coily nemajú ventilátor, ale využívajú silu indukcie externého vzduchu. Vzduch je nasávaný, smerovaný do výmenníka, ohrievaný / ochladzovaný a potom vyfukovaný do miestnosti.

Jednotky fan coil: rozdelenie podľa spôsobu inštalácie

 1. Podlahové: zabudované do špeciálneho krytu vo vnútri podlahy
 2. Stropné: horizontálne alebo vertikálne
 3. Kazetové: inštalované do podhľadu
 4. Nástenné: určené na inštaláciu na stenu

Väčšina fancoilových jednotiek, dostupných na trhu, ponúka: jednoduchú inštaláciu, efektívnu prevádzku v komerčných, servisných a obytných priestoroch. Ich funkčnosť je však možné znásobiť.

Jednotky fan coil môžu pracovať ešte efektívnejšie

Ako? Pomocou moderného automatického ovládania. Správne zvolený riadiaci systém môže zabrániť prehriatiu alebo podchladeniu interiéru.
Na riadenie 2-rúrkových alebo 4-rúrkových fan coil jednotiek ponúka SALUS Controls multifunkčný izbový regulátor FC600.

Prečo FC600?

Používatelia fancoilových jednotiek môžu zaznamenať vyšší tepelný komfort vďaka presnosti ovládania s regulátorom FC600. Zariadenie je vybavené riadiacim algoritmom TPI. Presne reguluje ventilátory a ventily tak, aby dosiahol a udržiaval požadovanú teplotu v miestnosti. V 2-rúrkovom systéme riadi výstup V1 vykurovania a chladenia, v 4-rúrkovom systéme výstup V1 riadi vykurovanie a výstup V2 chladenie.

Regulátor FC600 riadi podlahové fan coily alebo fan coily so vstavanými ventilátormi. Správne nastavenie a konfigurácia (FC600 pracuje podľa časových / teplotných plánov) umožňuje použitie vo veľkých komerčných budovách, v kanceláriách či hoteloch alebo v obytných priestoroch. Hlavnou výhodou je zdokonalená regulácia teploty a nepretržité sledovanie parametrov vykurovania / chladenia aj prostredníctvom internetu. Aby bolo možné ovládať FC600 z mobilných zariadení alebo internetových prehliadačov (režim online), je potrebná univerzálna brána UGE600 a pripojenie na internet. Online režim poskytuje okamžitý prístup k najnovším aktualizáciám zariadenia (vykonávajú sa automaticky).

Kontakt
Začať spoluprácu

Kontakt


+421 245 527 104


Technická podpora

+421 911 819 831
+421 902 560 228

technik@salus-controls.sk


PO – PI: 800-1600

MontážnikPoužívateľDeveloper
Salus

Distribútor SALUS Controls:
Thermo-control SK s.r.o.

Stará Vajnorská 37,
831 04 Bratislava
Slovensko
Kancelária: +421 245 527 104
Infolinka: +421 903 451 848
Servis: +421 902 560 228
Pondelok - Piatok od 8.00-16.00 hod.

image/svg+xml

© QL CONTROLS 2020 / All Rights Reserved

Design & Code by Foxstudio